فرو
۲۷
۱۳۹۷

ماشین رانا بخریم یا نخریم ؟

تجربه خرید من از ماشین رانا
یکی از آرزوهای دوران دانشجویی م این بود که بتونم با سواد دوران دانشجویی ام یک ماشین بخرم و حسابی کلاس بزارم و راحت تر به دانشگاه که بیرون شهر بود رفت و آمد کنم ، سال های اول دانشجویی که توان خرید یک ماشین دستم آمد به صورت اتفاقی یک لوازم التحریر راه اندازی کردم که در آینده مطلب ” یک لوازم التحریر راه اندازی کنیم یا نکنیم ” برایتان مفصل شرح میدم و شد منبع درآمد چندممان ، بالاخره در سال آخر دانشجویی وسوسه خرید یک ماشین مثل خوره افتاد به جانم وقبل از عید سال ۹۷ دست به کار شدم و شروع به گشتن تاپیک ها برای خرید ماشین معمولی با قیمت تقریبا ۳۰ میلیون شدم همه ماشین هایی که میشد تقریبا خرید از شرکت پژو و سایپا و ایران خودرو بود از جمله ۲۰۶ ، پرشیا ، ۴۰۵ ، تیبا ،پرایـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــد ،سمند و رانا بود
دلایلی داشتم که پراید نگیرم که بعدا توضیح میدم تو این چند روزی که پیگیر خریدماشین بودم و چند ماهی هم ازآن میگذرد تجربیاتی کسب کردم که بدم نمی آید با شما به اشتراک بزارم -فکر مشغولی : من همیشه به دنبال فکر آزاد بوده ام ،اما از این به بعد همیشه فکر و ذهنم سمت ماشین است ونکند های خیالی “نکند جریمه شوی ، نکند سر راه پارک کرده باشی و..” (اعتراف میکنم در این چند روز یک خواب راحت نداشته ام ).
-سردرد و اعصاب : دوستان ماشین یک سردرد خاصی برایتان میاورد که به صورت مثال واقعی خدمتتان میگم : چند روز پیش یک ازخدا بی خبر یک لگد زده بود یا دنده عقب گرفته بود خورده بود به ماشین که کمی تورفتگی ایجاد کرده بود ،در کل نتونستم کشف کنم تقریبا ۱۰۰هزارتومان گرفتند درستش کنند ،آیا دلیل خوبی نیست تا ماشین نگیریم ؟
به قول دوستی :
حقیقت این است که ماشین این روزها بیش از اینکه بخواهد آرامش بیاورد، اعصاب خرد به همراه می‌آورد!

دنبال یک ماشین باکلاس و ارزان قیمت بودم خواستم تیبا بگیرم که یاد شوخی دوستم افتادم که حتما این پست را خواهد خواند می گفت کارشناسان خودرو تو خیابون پیاده روی میکردند یک لحظه یک پرایدی از کنارشون عبور میکنه میگن اگه چراغاشو عوض کنیم عجب خودرویی میشه که تیبا شد ، بگذریم در کل پژو را دوست نداشتم چون خیلی تکراری شده بود یعنی دیگه جذابیت نداشت برای من ،چون الان همه تاکسیا هم پژو هستند ، خواستم ۲۰۶ بگیرم که دیدم نسبت به قیمتش نمی صرفه و خیلی گران است وخواستم پرشیا بگیرم که همه گفتند سیلندرو غیره سالی یکبار خرج روی دستت می زاره در همین گشت زنی ها تو اینترنت بودم که رسیدم به رانا یک خودروی ملی و شیک که همه مزایای سمند و ۲۰۶، پرشیا را تو خودش داره و از همه مهمتر ۱۶ سوپاپ و تیوفایو نیز هست گفتم خودشه پس رفتم در تاپیک ها تا نظر دوستان را بپرسم سعی میکنم تا نظرات برتر دوستان را به اشتراک بزارم

دل را به دریا زدم و رانا مدل ۹۳را با قیمت ۲۶میلیون خریدم :

بهتر است همیشه از سایت رسمی شرکت مورد نظرتان ماشین نو را بخرید ولی
ماشین کارکرده گرفتم به چه نکاتی توجه کنم !
نکته بسیار است ! خیلی باید دقت داشته باشید ! نکاتی که به ذهنم میرسد را لیست میکنم : _اول به دلال ها اعتماد نکنید و سعی کنید همه چیز قانونی باشد گرچه با آمدن برنامه هایی مثل دیوار و شیپور ماشالله همه دلال شده اند .
_قیمت ماشین کارکرده را از روی سال تولید “مدل” و رنگ ماشین و تصادفی بودن مشخص می کنند _نکته : ماشین باید سالیانه نهایتا ۲۰هزار کیلومتر کارکرده باشد ( البته برخی افراد کیلومتر شمار ماشین را ا ز کار میاندازند!) -از فروشنده بپرسید که چه موقع تسمه تایم و لنت را عوض کرده (برای رانا هر ۶۰هزار کیلومتر باید تسمه تایم عوض شود که من هفته اول این کار رو انجام دادم تقریبا با دستمزد ۲۵۰هزینه شد ) _ نکات سند زدن : موقع سند زدن از شما تسویه عوارض خودرو و خلافی را میخواهند که تمام اش به عهده فروشنده هست و هزینه سند زدن هم فقط حق التحریر به عهده شماست (مثلا حق سند ماشین ما شد ۴۰۲هزار تومان که سهم من ۶۷هزارتومان از این مقدار بود )

داستان جالب مصداق نمایشگاه اتومبیل ها :
روزی حضرت سلیمان خواست به بازار برود و انگشترش را بفروشد. به خدا گفت: خدایا! امروز که به بازار می‌روم، شیطان را به بازار راه نده تا با خیال راحت و بدون کلک آن‌را بفروشم و خدا قبول کرد. وقتی به بازار پا گذاشت، دید هیچ کس در بازار نیست!!! گفت: خدایا! چه شد!؟ خدا گفت: تو گفتی شیطان را راه مده! سلیمان! بدان که اولین نفری که به بازار پا می‌گذارد شیطان است و آخرین نفری که از آن خارج می‌شود شیطان است!
چه ماشینی بخریم ؟
-چرا پراید و پژو نخریدم ؟
راستش من از پراید بیزارم ، با اینکه ماشین کم خرجی است ! پژو هم به خاطر ضعف بزرگی به نام سرسیلندر! از بس پژو و پراید در خیابان دیده ام دیگر حالت تهوع به من دست میدهد!

چرا رانا ؟ از رانا راضی هستید ؟
راستش را بخواهید از اول دنبال ماشینی با ظاهری متفاوت بودم یکی از مزایای رانا این است که هنوز این ماشین تکراری نشده و احترام کمی به این ماشین قائل اند !
اگر در بازار گشتی بزنید با قیمت بین ۲۰تا۳۰ تومان بهترین ماشینی که پیدا می کنید همین رانای خودمان است

-موتور قدرتمند و ترمزهای بسیار قوی
ایران خودرو، برای رانا از موتور معروف TU5 استفاده کرده است. این موتور ۱۶۰۰ سی‌سی قدرت داشته و دارای فناوری ۱۶V است. نمونه این پیشرانه هم اکنون بر روی اکثر تولیدات این کمپانی قرار دارد. ۲۰۶ عادی، ۲۰۶ صندوق دار، پژو SLX، پرشیا و… همگی میزبان موتورهای TU5 هستند.
-این خودرو نسبت به قیمت خود در قیاس با مشابه اصلی‌اش یعنی ۲۰۶ صندوق‌دار، ارزش خرید بالاتری دارد.
معایب :
-هنوز قصد فروش ندارم ولی دلال ها (گرگ ها ) بر این باورند که این ماشین خوش فروش نیست ! -به معایب کوچکی برخوردم که برای مدل های اولیه است ومدل های ۹۳به بالا این مشکلات راندارند (بخار گرفتگی چراغ های جلو و …)

نظرات مثبت تاپیک ها :
۱-تعریف ازش نباشه ماشین لوکسیه و خیلی هم پرقدرت و شاستیه پر قدرتی داره از لحاظ سرعت فوق العادست ۲-سلام به همه دوستان ، نزدیک به ۲ سال دارم و همه جا همراهم بوده . نو بودن ظاهرش برای من و خیلی ها جذابه و کم هزینه ترین خودرویی است که تا بحال سوار شدم و به جرات بگم که پر قدرت و ایمن نسبت به قیمتش و با زهم ارزشمندتر از ۲۰۶ بخاطر تفاوت قیمتش
۳-مزایای رانا: اتاق کم صدا – هندلینگ و سواری خوب، تعویض دنده خوب، کلاج راحت، صندلی های خوب، صندوق عقب بزرگ، سواری عالی در کل.
۴-رانا همچنین، نخستین خودرو ایرانی در تطابق با الزامات استاندارد محافظت ازعابر پیاده (Pedestrian impact) درهنگام تصادف است و نخستین خودرویی است که استانداردهای آلایندگی یورو ۴ و ۵ را اخذ می‌کند و تمامی این‌ها به همراه دو کیسه هوای راننده و سرنشین، ایمنی و آلایندگی به نسبت قابل قبولی برای آن رقم خواهند زد.اما با تمام این اوصاف، رانندگی با رانا، از آنچه در ذهن داشتیم دست‌کم یک کلاس بالاتر بود و پس از راندن این اسب کوچک، اهمیت کیفیت قطعات کابین و سر و صداهای تا حدودی عجیب قطعات پلاستیکی در این خودروی تقریبا صفر کیلومتر (که صد البته از برخی از خودروهای هم‌رده کمتر بود)، در نظرمان کاملا رنگ باخت.

معایب رانا: سپرهای خیلی ضعیف، قیمت قطعات بالا، محدودیت جا برای سرنشینان عقب. _
شما را لینک میدم به بهترین نوشته در مورد رانا :
-چرا رانا بخریم
-رانا بخریم یا نخریم

تجربه استفاده پس از چند ماه : اشکالات هم بگم که تازگی ها ماشین موقع استارت صدا میداد بردم پیش چند استاد ،اکثرا گفتند دسته موتور ایراد داره و ۵۵تومان هزینه برداشت بعد از تعویض دسته موتور بازم اشکال بر طرف نشد کاشف به عمل اومد که سینی ماشین پیچش شل شده بوده! -صحبت در مورد ماشین زیاد است. ممکن است شما نیز تجربیات، سؤالات و نظراتی داشته باشید که دعوت می‌کنم در بخش نظرات مطرح کنید تا برای کسانی که از طریق جستجو وارد این صفحه می‌شوند مفید واقع شود.
نکته : البته یکدستگاه موتور سیکلت هم خریده ام . در روزهایی که هوا خوب است ، برای تردد شهری از موتور استفاده میکنم . ۱-مشکل پارک ندارم ۲-هزینه و مصرف بنزین خیلی پایینه ۳-هزینه تعویض روغن بسیار کم است ۴-قیمت قطعات یدکی و دستمزد تعمیرکار نسبت به اتومبیل بسیار پایین است ۵-به هیچ وجه مشکل برخورد با گرگها رو ندارین . کافیه به نمایندگی فروش مراجعه کنین ، وجه رو پرداخت کنین و موتورتون رو سوار بشین و برین ۶-لذت موتورسواری یه چیز دیگه اس? . اونهایی که سوار شدن میدونن من چی میگم . البته ایراد بزرگ موتور در تصادف کردن با اونه . شما وقتی با ۶۰ تا سرعت با ماشین تصادف کنین ، ماشینتون خسارت مالی میبینه ولی اگه با همون سرعت با موتور تصادف کنین احتمال آسیب شدید بدنی بسیار زیاده.
موفق باشید
میثم طریقی تابش

درباره نویسنده:

فرستادن دیدگاه